Okrasné dřeviny – okrasné zahrady

Okrasné dřeviny – Zerav

Jednou z nejrozšířenějších okrasných dřevin v našich parcích a zahradách je Zerav západní neboli latinsky Thuja occidentalis. Zerav je systematicky řazen do čeledi cypřišovitých (lat. Cupressaceae) a původně se endemicky vyskytoval jen v Severní Americe a v severovýchodní Asii. Jedná se zřejmě o vůbec první rostlinu z těchto oblastí, která byla kultivována. Ve své domovině roste převážně v okolí řek a na půdách s vysokým obsahem vody. Zerav je stále zeleným neopadavým jehličnanem s načervenalou kůrou a plochými listy rozloženými vějířovitým způsobem. Zerav tvoří šišky o velikosti asi jednoho centimetru. Intenzivně diskutovaným tématem v souvislosti s pěstováním a výsadbou zeravů bývá jejich jedovatost.

Thuja occidentalis v parku Lednického areálu

Tip: Přemýšlíte, jaká si pořídit garážová vrata? Dnes patří mezi neoblíbenější typy zřejmě výklopná vrata nebo sekční vrata. Vyrábějí se v mnoha rozměrech a také v různých provedeních a s různými pohony vrat. Vybrat si tak můžete vrata, která budou přesně odpovídat Vašim představám.

Jedovaté silice se vyskytují v největší míře v mladých částech rostliny. Nejjedovatější složkou je thujon, který patří z hlediska chemické struktury do skupiny ketonových uhlovodíků. Jeho systematický název je 1-isopropyl-4-methylbicyklo[3.1.0]hexan-3-on. Thujon se nachází rovněž v absintu, který zabarvuje do charakteristického zeleného odstínu. Kromě zeravu se thujon vyskytuje i v silicích pelyňku, jalovce a šalvěje. Zerav se díky přítomnosti bujonu využívá i k léčitelským účelům, a to na přípravu protizánětlivých a antirevmatických odvarů. Známé je také jeho použití proti polypům, bradavicím a plísňovým onemocněním pokožky. V našich zeměpisných oblastech se zerav pěstuje již od šestnáctého století. Hlavní výhodou zeravů je jejich nenáročnost a odolnost vůči povětrnostním podmínkám. V současnosti je výběr zeravů opravdu pestrý, jelikož za dobu jeho využití v parcích a zahradách bylo vypěstováno již okolo sto padesáti kultivarů. Mezi komerčně nejžádanější patří zeravy s názvy Thuja Occidentalis Smaragd, Thuja Occidentalis Danica, Thuja Orientalis Aurea Nana či Thuja Occidentalis Sunskit. Okrasné dřeviny z čeledi cypřišovitých jsou pro vaši zahradu jistě skvělou volbou.