Okrasné dřeviny – okrasné zahrady

Okrasné dřeviny – romantismus

Málo kdo si uvědomuje, jak výraznou měrou se na standardní podobě dnešních zahrad podílel umělecký směr z přelomu osmnáctého a devatenáctého století zvaný romantismus. Romantismus jakožto filozofický a umělecký směr klade důraz především na individualitu, sentimentalitu a duševní prožitek. V romantické literatuře se můžeme setkat s výraznými prvky fascinace přírodou. V zahradní architektuře se tento směr projevil rovněž důrazem na drsnost a nádheru divokých scenérií. Mezi časté doplňky zahrad z devatenáctého století patřili i takové prvky jako napodobeniny zřícenin a pousteven, které navozovaly atmosféru známou z románů.

Pravda, dnešní zahrady již takovéto doplňky nemají a sádroví trpaslíci mají svůj původ zřejmě jinde než v romantismu. To co spojuje dnešní zahradu se zahradou romantického období je snaha vytvořit prostředí navozující dokonalý pocit, že se nacházíte uprostřed divoké přírody. okrasné dřeviny jako jsou borovice, túje, jedle a smrky k tomuto pocitu výrazným způsobem napomáhají. Pravda ne vždy se tvůrcům zahrady podaří docílit požadovaného efektu.

K estetické kvalitě českých zahrad by jistě přispělo to, kdyby se lidé nebáli využít služeb profesionálních zahradních architektů, kteří dokážou i na malém prostoru vytvořit skutečné zázraky. Pokud si majitelé zahrad poradit nenechají, nezřídka to dopadá tak, že kolem plotu najdete usychající plot z tújí, anglický trávník a několik chaotických stromů rozmístěných spíše se zoufalstvím než s přesným záměrem a estetickým konceptem. Dalším reliktem romantismu v našich zahradách jsou bezesporu skalky. Vytvořit dobře situovanou a zahradu vzhledově obohacující skalku je opravdové umění. Rovněž zde není na škodu vyhledat radu odborníka. Zahrada založená a vedená v romantickém duchu se stává opravdovým kusem divoké přírody kolem vašeho domu.